sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
8,8689
EURO
10,4740
ALTIN
499,21
BIST
1.385
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
24°C
Ankara
24°C
Az Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
26°C
Salı Parçalı Bulutlu
24°C
Çarşamba Çok Bulutlu
23°C
Perşembe Çok Bulutlu
22°C

ESMA BİNTİ YEZİD

ESMA BİNTİ YEZİD
19.10.2020
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd Alemleri emsalsiz bir şekilde yoktan var eden idare eden, çekip çeviren, rızıklandıran yaratmış olduğu insanoğluna kurtuluşun yolunu Kur’an ve Sünnet vasıtasıyla gösteren tek hüküm sahibi olan Allah azze ve celle’ye mahsustur.

Salat ve selam Alemlere Rahmet olarak gönderilen Mü’minlerin son önderi ve örneği olan kendisine tabi olup izinden gidilmediği takdirde kurtuluşun hayal dahi edilmeyeceği son Nebi  son Rasul olan Hz. Muhammed (sav)’e onun ehli beytine, sahabesine ve O’na tabi olmuş davasını dava edinmiş tüm Mü’minlerin üzerine olsun İNŞAALLAH

Peygamberimizin asrı, bir ilim ve irfan asrıydı. Kainatın Efendisi Hz Muhammed Sav in etrafında saf olan sahabeler ilim deryasından feyiz alıyorlardı. Sadece erkekler değil, elbette kadınlarında soruları oluyordu. Ve kadınların temsilcisi olarak seçtiği bir çok meselenin açığa kavuşmasına vesile olan hanım esma binti yezid tir.

İslam dini ile hicretten sonra müşerref olan Esma binti yezid ranha, yezid bin sekenin kızıdır. Medinede doğmuş ve hayatının çoğunu medinede geçirmiştir. Esma binti yezid karakter ve ahlak bakımından tam bir örnek timsalidir. Allah rasulüne biat ettikten sonra ilme düşkünlüğünü arttırmış Allah rasulünün huzuruna gidip bizzat ilim talep etmiştir. İlim arttıkça teslimiyetinin şuuruna varmış selameti bulmuştu. Bu sebeple o, vakarlıydı da cesaretliydi zeki ve ne konuşacağını bilen biri olduğundan söyleyeceğinden soracağından geri durmazdı. İlme olan hassasiyeti kadar, İslami öğretme konusunda da bir o kadar hassastı. İmanlı ve feraset sahibi olan bu hanım peygamber efendimiz ile hz aişe evlendiği gün haneyi saadette bulunuyordu. Bir ara rasulullaha süt takdim ettiler,peygamber efendimiz sütten bir miktar içtikten sonra kaseyi hz aişeye uzattı o utandığı için almak istemedi. Bunun üzerine hz esma  ‘’ ya Aişe Rasulullahın ikramını geri çevirme al ve iç dedi’’  hz Aişe ikramı aldı ve işte onun ilk övgüsü buradaydı.

Hz. Esma işte bu sebeple , hatibetun Nisa yani kadınların hatibi lakabıyla ün buldu. Medineli kadınlar, peygamber efendimiz sav e soru sormak istedikleri bir gün, hz esmaya sorması için ricada bulundular. Kainatın efendisinin huzuruna varan hz esma anam babam sana feda olsun ey Allahın rasulü diyerek hürmetini bildirdi ve sözlerine devam etti : ben bazı kadınların size gönderdiği temsilciyim , şüphe yok ki cenabı Allah sizi erkek ve kadınların hepsine göndermiştir. Biz kadınlar evlerimizde oturmakta beylerimizin meşru isteklerini yerine getirmekteyiz erkekler ise Cuma namazı kılmak, cemaate devam etmek, hastaları ziyaret etmek ve cenazelere katılmak ve bu saydıklarımdan daha faziletli olarakta Allah yolunda cihatta bulunuyorlar. Acaba biz kadınların , erkeklerin kazandığı hayra ortak mıyız? Peygamber efendimiz konuşmasını dinledikten sonra yanındakilere: siz dini bir sual  soran kadınların içerisinde bundan daha güzelini işittiniz mi ? buyurarak zekasına ve endişine dikkat çekti.  Çünkü o, Allah rasulüne bir söz vermişti. Gayret ve gayesi ise bu sözü yerine getirmekti. Çıktığı yol hakka varma yolu idi ve bu yola halis bir niyetle çıktılar.

Nitekim Allahu Teala Fetih 18. Ayeti kerimeyi nazil etti. Şayet Allahu Teala katışıksız saf bir imana kefildi. Ve bu yolda zorluk olsa da, kalpler ferah içerisinde olacaktı. O zaman bu sözleşmeye imzasını atanlar bu yolda mücadele verdiler. Daima fiilleri İslam dini içindi, hizmette bulundular. Sıkılmadılar, şikayet etmediler of demediler. Çünkü niyetler temizdi. Hayalleri cennete varmak, ve Allah rasulüne komşu olmaktu. Peki bu kadınlar, bunca gayret ve samimiyet durumunda iken hala ahrete ilgili endişe duyuyorken, yapmaya üşendiğimiz bin bir sızlanmayla ziyan ettiğimiz amellerle nasıl cennete girmeyi hayal ediyoruz ? onların gayesi de ortada, bir de kendi gayelerimize bakalım, ahretlik mi yoksa dünyalık mı ?

Kuran akla hitap eder diyoruz sürekli ama bu bizi düşünmeye sevk etmiyor ne yazık ki. Biz bu anlaşmanın şartlarını kabul ettik mi ? bende varım diyebildik mi ? kabul ettikten sonra ettik gibi mi yaşadık etmiş gibi mi yaşadık ? bir mücadelemiz var mı tevhid için, kişinin sürekli bu sorulara yoğunlaşıp tefekkür etmesi gerekir ki cenneti hayal etmeye, keşke demeye hakkı olsun…

Peygamber efendimiz sav yanındaki sahabelere sorduğu soruyla bizlere bunu nakletti ve ardından Hz esmaya şöyle cevap verdi:  Ey kadın, dinle ve temsilci olarak geldiğin kadınlara da anlat eğer bir kadın kocasıyla iyi geçinir ve onun rızasını kazanırsa bu saydığın faziletli amellerin hepsinden aynı sevabı elde eder.

Hz esma, peygamberimizin bu cevabından sonra sevinç içinde oradan ayrıldı. Bir an önce bu müjdeyi arkadaşlarına iletmek üzere hızlı adımlarla yola çıktı. Bu haberi duyan her kadın bayram etti. Artık evdeki sorumluluklarını bir yük olarak görmüyorlardı. Hz esma, cesaret ve vakarlı olmanın yanında kendisinde olmayanı dahi verecek kadar cömertti. Rasulullahtan sav 81 hadis rivayet etmiştir. Üstelik zekasının kuvveti ve cesaretiyle bazı savaşlara katılmıştır. Bunlar ; Hayber , Mekke Fethi , Yermük ( Hz ebubekir halifelik döneminde ) tür.

İslam davasının yayılmasında, ve onu söndürmeye çalışanların cezalandırılması uğrunda hayatını feda eden, ve bundan çekinmeyen bu bahtiyar hanımın nerede ve ne zaman vefat ettiği bilinmemektedir.

Allah ondan razı olsun. İnşallah örnek alanlardan olabiliriz.

VELHAMDULİLLAHİRABBİLALEMİN

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.