MENÜ

En Büyük Zenginlik Kanaattir.

192 defa okunduYorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı
En Büyük Zenginlik Kanaattir.

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd Âlemlerin Rabbi Rahman Rahim din günün ve hesap günün sahibi olan Allaha mahsustur. Salât ve Selam âlemlere Rahmet olarak gön derilen örneğimiz ve önderimiz yaşayan Kuran kendisine tabi olunmadıkça kurtuluşun mümkün olmadığı Hz. Muhammed e Âline Ashabına ve onu takip eden tüm müminlerin üzerine olsun İNŞALLAH.

Kanaat

Elinde bulunanla yetinme dünya nimetlerinden kısmetine razı olma. İsraf,ihtiras,tamah ve israftan kaçınma. Kişinin Allahın kendisine dünya nimeti olarak verilen paya rıza göstermesidir.

İnsanları yaratan Allah Teâlâ, onların rızıklarını da temin etmiştir. Yeryüzündeki bütün canlıların rızkı sadece Allaha aittir.(Hud 11/6) buyurarak, kullarının bu konuda endişelenmemelerini istemiştir. Ancak birçok hikmete binaen rızkı, kulları arasında farklı taksim etmiş, kimine az kimine ise çok vermiştir. İşte kanaat burada ortaya çıkmaktadır. Kendisine az verilen buna razı olacak, mal çokluğuna tamah ederek haksız kazanç yollarına sapmayacaktır. Zengin de cimrilik ve açgözlülükten kaçınarak malının hakkını verecektir.

Kişinin dünyalıklardan kendi payına düşene razı olup hırs ve tamah ile bütün zamanlarını harcamaması gerekir. Çünkü hırs ve tamah insanı doyumsuz, aşırı cimri, aç gözlü, kıskanç, huzursuz eder. Hatta bu iki huy kişiye, fazla mala sahip olma yolunda haksızlığa, zulme ve hak yemeye bile götürüre bilir.

Müslüman zengin olmayı isteyebilir, zengin olmaya çalışabilir; ancak bunun yanında kanaatkâr olmayı da istemeli. Kanaatkâr olmayan insanlar hiçbir zaman zengin olmazlar yani malları çok olsa bile gözleri doymaz kalpleri tatmin olmaz.

Peygamberimiz buyuruyor ki: zenginlik mal çokluğu ile değildir. Bilakis zenginlik göz tokluğuyladır. (Müslim zekât/120 hadis no:1051 2/726 )

Şu öğüt insan için hele zamanımızda eşya ve lüks delisi olan insanlar için nekadar gereklidir:

“Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: Resulullah (sav) buyurdular ki: sizden biri mal ve yaratılış bakımından üstün olana bakmak isteyince bakışını birde kendisinden aşağıda olana çevirsin. Böyle yapmak Allahın üzerimizde ki nimetini küçük görmemeniz için gereklidir. (Buharı Rikak/30. 8/129)                                  Bu hadisin devamında:                                                                                                                                          Avn b. Abdullah b.Utbe (ra) diyor ki:                                                                                                                             Ben zenginlerle düşüp kalkıyordum. O zaman benden daha heveslisi yoktu bir binek görsem benimkinden daha iyi görürdüm. Bir elbiseye baksam, benimkinden daha iyi olduğunu zannederdim. Ne zamanki bu hadisi işittim, fakirlerle arkadaşlık kurdum ve rahat ettim.  (nak. K.sitte)

Yürekleri daha yüce, daha lezzetli ve daha kalıcı gıdalarla doyurmadıkça gözler aç kalmaya iştahlar başıboş olmaya mahkûmdur. İmanın iktidar olmadığı kalpleri hangi gıda doyurabilir? İmanın yön vermediği nefsi hangi zenginlik tatmin edebilir? İmadan ve onun eseri takvadan daha doyurucu bir azık olabilir mi? Ebedi lezzet hasretinden yoksun olan gönüller, teselliyi fani lezzetlerde ararlar. Onunla da doymaları mümkün değildir.

Kanaat insanı maddenin kulluğundan, hırs ve tamahın köleliğinden kurtarır. Onursuz yaşamanın zincirini kırar, kişiye onur ve izzet kazandırır. İnsanı ruhsal olarak doyurur ve mutlu eder.

Rabbim bizleride kendisine hakkıyla şükreden kanaat sahibi kullarından eylesin Âmin

Velhamdulillahirabbil Âlemin

Yorum Yaz