MENÜ

EBU’L A’LÂ MEVDUDİ’NİN BAKIŞ AÇISIYLA HUD SURESİ 71. VE 72. AYETLER

23 defa okunduYorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı
EBU’L A’LÂ MEVDUDİ’NİN BAKIŞ AÇISIYLA HUD SURESİ 71. VE 72. AYETLER

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd kendisinden başka ilah olmayan, mutlak manada tek güç ve kudret sahibi olan Allah’a mahsustur. Salat ve selam tüm peygamberlerin ve onları takip eden tabilerinin üzerine olsun.

71- Karısı da ayaktaydı, bunun üzerine güldü.(78) Biz de ona İshak’ı, İshak’ın arkasından da Yakub’u müjdeledik.(79)
72- “Vay bana” dedi(80) (kadın) . “Ben kocamış bir kadın iken ve şu kocam da bir ihtiyar iken doğuracak mıyım?(81) Gerçekten bu, şaşırtıcı bir şey!..”

AÇIKLAMA

78. Buradan anlaşıldığına göre meleklerin insan kılığındaki ziyareti haberini aldığında ev halkı tedirgin olmuş, bu yüzden Hz. İbrahim’in (a.s) eşi de meselenin ne olduğunu öğrenmek amacıyla oraya gelmişti. Meleklerin kendi kavmini değil, Hz. Lut’un kavmini cezalandırmak üzere geldiklerini öğrenince rahatlıyarak memnun oldu.
79. Melekler Hz. İbrahim (a.s) yerine Hz. Sare’ye verdiler bir oğlan çocuğu müjdesini; çünkü Hz. İbrahim’in (a.s) eşi Hacer’den olma bir oğlu vardı: Hz. İsmail. Fakat Sare’nin oğlu yoktu. Hüznünü dağıtmak için ona oğlu Hz. İshak’ı müjdelediler. Hz. İshak’ı ve oğlu Hz. Yakub’u. Her ikiside Allah’ın büyük peygamberlerinden olacaklardı.
80. Bu sözcükler, onun tarafından bir üzüntü ve şikayet belirtecek şekilde sözlük anlamında kullanılmamıştır. Kendisi, haber karşısında duyduğu şaşkınlığı ifade etmek istemiştir yalnızca.
8l. Kitab-ı Mukaddes’e göre o sırada Hz. İbrahim (a.s) l00, Hz. Sare ise 90 yaşındaydı.

Yorum Yaz