sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
8,4396
EURO
10,0747
ALTIN
492,32
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
34°C
Ankara
34°C
Açık
Pazar Az Bulutlu
34°C
Pazartesi Az Bulutlu
34°C
Salı Sıcak
36°C
Çarşamba Sıcak
35°C

DOĞRU YOL ALLAH(C.C.)’IN GÖSTERDİĞİ YOLDUR

DOĞRU YOL  ALLAH(C.C.)’IN GÖSTERDİĞİ YOLDUR
23.05.2021
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd alemlerin rabbi rahman,rahim,din gününün sahibi olan ALLAH(cc) mahsustur.salat ve selam hz.muhammed(sav),aline,ashabına ve bütün müminlere olsun

İnsan denen varlıktan hayat boyunca  ayrılmayan en önemli özelliklerden biri ideal ve hedef sahibi olmasıdır.insan hedefsiz,idealleri olmadığı an ise ölüdür.insanın yaşadığı hayatta günlük,haftalık,aylık,yıllık,10yıllık  veya  ömrü boyunca hedefleri olur.insan bu hedeflerini yerine getirmek adına bütün enerji,mesai ve yetenek kabiliyetlerini harcar.piskolojik olarakta insan

Bir şeyi hedef olarak belirlerse oraya konsantre olarak yönelmesi yaptığı işte başarılı olması için zaruridir.günümüzde  insanlar bahsetiğimiz gibi hedef ve ideal  sahibiler hedefler ve o  doğrultudaki çabalar baktığımızda kendilerine yol gösteren,yönlendiren ya çevre faktörü,ya kendi istek ve arzuları bu müeseselerin belirlediği hedefler kişiyi koşturduğu alan bina yapmak,araba almak,daha hoş kıyafet giymek,zengin olmak,ticaretinde daha başarılı olmak vb….. saymakla bitiremeceğimiz misaller.ALLAH(cc) kullarını yaratandır.kullarındaki özelleklerini en iyi bilendir.ALLAH(cc) kullarına yol göstermiş hedef koymuşdur.

De ki: “Şüphesiz doğru yol Allah’ın dosdoğru yoludur(Al-i İmran73)

ALLAH (cc) gösterdiği yol ve hedeflerin dışındaki bütün yol ve hedefler kişi için yorgunluk sebebı ayrıca ahirette  ebedi azabın habercisidir.herşeyi bilen ALLAH(cc) gösterdiği yol ve hedeflerde olmak aklında kabul ettiği  bir gerçektir. Allah bilir de siz bilmezsiniz. (Bakara 216)

Rabbinizden olan mağfiret ve eni göklerle yer kadar olan cennete (kavuşmak için) yarışın; o, muttakiler için hazırlanmıştır. (al-i İmran 133)

Yarışın yapılması gereken hedef cennet değilse  kişi aldanmıştır. yığınlar bina yapmaya, dünya ve dünyalıkları elde etme doğrultusunda  yarış söz konusu bu durumun sebebi ALLAH(cc) yol gösterici hedef belirleyici olarak kabul etmemeleri.

 Öyleyse hayırlarda yarışınız. Her nerede olursanız, Allah sizleri bir araya getirecektir. Şüphesiz Allah, her şeye güç yetirendir. (bakara 148)

Yarışın hayırlara ulaşmak adına olmasını  tam manasıyla  anlayamamış kişiler kıyamet günü durumuyla alakalı.

İkrime der ki: Kişi karısıyla karşılaşır ve ona şöyle der: «Ey kadın, sana nasıl kocalık yaptım? Kadın; ne güzel kocaydın, der. Ve gücü yettiğince kocasını iyilikle yâd eder. Kocası kadına der ki:” Gördüğün halimden kurtulabilmem için bugün senden yalnızca bir iyi­lik etmeni istiyorum. Kadın der ki: Ne kolay şey istiyorsun ama vere­bilecek durumda değilim, çünkü tıpkı senin korktuğun gibi ben de kor­kuyorum. Adam »oğluyla karşılaşır ve ona ilişerek der ki: Yavrucuğum; ben sana nasıl babalık etmiştim? Çocuk babasını hayırla yâd eder. Adam oğluna; yavrucuğum, ben senin zerre mikdânnca iyiliğine muhtacım, onu verirsen belki şu gördüğün halimden kurtulabilirim. Çocuk der ki: Babacığım, istediğin şey ne- kadar da az. Ama ben de senin korktuğun gibi korkuyorum. Binâenaleyh sana hiç bir şey veremem. İşte Allah Te-âlâ’nın: «Kişinin kaçacağı gün; kardeşinden, anasından ve babasından, eşinden ve oğullarından.» kavli bunu gösteriyor.

Başka ayette ALLAH(cc) buyuruyor

Ey Muhammed! de ki: “Öyleyse Allah’a koşun, gerçekten ben size O’nun tarafından gönderilmiş apaçık bir uyarıcıyım(Zariyat 50)

İnsanlar servise koşuyorlar,evlatlarının ardından koşuyorlar,işte koşuyorlar ALLAH(cc) bana doğru koşun diyor. Kim bu doğrultuda ALLAH (cc) gösterdiği yol ,hedef,ideal doğrultusunda koşarsa rıza ilahiye erer.

Gerçek şu ki, ebrar olanlar, elbette nimetler içindedirler.

Tahtlar üzerinde bakıp-seyretmektedirler.

Nimetin parıltılı-sevincini sen onların yüzlerinde tanırsın.

Onlara mühürlü, katıksız bir şaraptan içirilir.

Ki onun sonu misktir. Şu halde yarışmak isteyenler, bunun için yarışsınlar. (mutaffifin 22,26)

Kimde ALLAH(C.C.) gösterdiği yolu yol kabul etmeyip başka yollara saparsa bu hedef ve idealar doğrultusunda yasarsa  kendisine  yorgunluk ve ebedi azabtan başka bir şey kalmaz.

Çalışmış, boşuna yorulmuştur

Kızgın bir ateşe yollanırlar.(GAŞİYE 3, 4)

İşte bu, sizin gerçek Rabbiniz olan Allah’tır. Öyleyse haktan sonra sapıklıktan başka ne var? Peki, nasıl hâlâ çevriliyorsunuz?(yunus 32)

Herkez aklı selim olarak hedef ve ideallerini gözden geçirip kurtuluş adına rızayı ilahiye boyun eğdirmeli.

ELHAMDULİLLAHİ RABBİL ALEMİN SELAMUN ALEYKUM

TEVFİK ALLAH(cc) DIR

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.