sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
13,6677
EURO
15,5460
ALTIN
783,53
BIST
2.005
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Yağışlı
11°C
Ankara
11°C
Yağışlı
Perşembe Çok Bulutlu
10°C
Cuma Sisli
13°C
Cumartesi Çok Bulutlu
14°C
Pazar Parçalı Bulutlu
15°C

DİLİ TUTMAK

04.11.2021
0
A+
A-

Hamd Sena yücelik Rabbi olan Allah (cc)’a mahsustur. Salat ve Selam son Nebi Resul Hz.Muhammed (sav) Ailesine ashabına ve bütün müminlerin üzerine olsun.

İnsanoğlunu Allah (cc) imtihanm gereği bir takım bir takım donanımlar vermiş göz, kulak, el, ayak, dil gibi ve bunları hakkıyla kullanıp kullanamayacağı ile ilgili ona muhayyerlik irade vermiştir.

Akıllı bir kişi birinden emanet bir elbise, araba herhangi bir şey aldığında onu sahibinin istediği gibi kullanır ve sahibi onu istediği zaman geldiğinde aynı şekil geri verir. Dikkat edersek bizler bu dünyaya geldiğimizde elimizden ve dilimizden hiçbir çirkinlik türememişken geldik. Buna karşılık insanlar iki gruba ayrılır; biri temiz tutup emaneti yerine layıkıyla teslim etmeye çalışan müslüman, diğeri inkarcı olan emanete ihanet edip kendi tasarrufunda kullanmaya çalışandır. Burada dili korumanın mahiyetini ele almaya çalışacağız.

BUHARİ: Rasulullah (sav) şöyle buyurmuştur; “iki dudağı ve iki bacağı arasındaki şeyler (dil ve cinsel organ) hakkında bana garanti verene bende cenneti garanti veririm.”

TİRMİZİ: Rasulullah (sav) şöyle buyurmuştur; “insanoğlu her sabah kalktığı zaman bütün organları dile şöyle der;Ey dil bizim hakkımızda Allah (cc)’dan kork. Çünkü sen doğru olursan bizde doğru oluruz, sen doğru yoldan çıkarsan bizde çıkarız.”

Hz.İsa (as)’a cennete götürecek bir amel göster denilmiş, Hz.İsa (as) da ” hiç konuşmayın buyurmuş.” Sorarlar ; buna güç yetiremeyiz dediklerinde, İsa (as) o zaman sadece hayır söz söyleyin.

Söz gümüş susmak altındır sözü dillerimizde olmasına rağmen yinede değersiz bildiğimiz gümüşü yani sözü konuşmayı değerli bildiğimiz altına susmaya tercih ediyoruz.

TABARANİ: Rasulullah (sav) şöyle buyurmuştur; “insanlar karda, selamette, helakta olmak üzere üç kısımdır. Karda olanlar Allah (cc)’ı zikredenler, selamette olanlar susanlar, helakta olanlar batıla dalanlardır.”

Yine başka bir hadiste müminin dili kalbinin arkasındadır, konuşmak istediği zaman önce kalbi ile düşünür sonra onu söyler. Münafığın dili kalbinin önündedir, bir şey söylemek istediğinde kalbiyle düşünmeden önce hemen söyler. Kontrolsüz güç güç değildir bu kelimeyi konumuza indirecek olursak, düşüncemizde ağzımızdan çıkacak sözleri kontrol edemezsek onun mahkumu olmuş oluruz ve karşılığında bazen geri dönüşü olmayan sorunlarla karşılaşılabilir.

Hz.Ali (ra) şu güzel sözü bu bağlamda olayı aydınlatmaya yetecektir. “Söz sendeyken o senin esirindir senden çıktıktıktan sonra sen onun esiri olursun.”

Muhammed b. Kab’dan rivayetle Rasulullah (sav) şöyle buyurmuştur; “şu kapıdan ilk giren cennetliktir, biraz sonra içeri Abdullah bin Selam (ra) girdi, sahabeler hemen ona müjdelendi olayını anlattılar ve hangi ameli işlediğini sordular, o da olsa olsa faydasız şeyleri terk ettiğim için olabilir demiştir.

Mücahid derki; İbn Abbas şöyle söylerken işittim, yapılması kolay beş şey vardır. Bunlar benim için binilmeye hazır arap atından daha değerlidir;

1-Faydasız konularda konuşma, çünkü bu boş bir uğraştır ve kişiye zarar vermesi yüksektir.

2-Yeri gelmedikçe faydalı şeyleri konuşma, çünkü faydalı söz söyleyen nice kimse vardır ki sözleri yerinde söylemedikleri için konuştukları boşa gider.

3-Ne hilim sahibi ne de sefih kişilerle tartış, çünkü halim (yumuşak huylu) kimse yaptığından dolayı senden nefret eder sefih ise sana eziyet eder.

4-Yanında olmadığı zaman kardeşini seni nasıl anmasını istiyorsan sende onu öyle an, affedilmeyi istediğin konularda affet.

Lokman hekime hikmetli olmasının sebebini sormuşlar şöyle cevap vermiş; benden gizlenen şeyi sormam ve beni ilgilendirmeyen boş şeylerle kendimi zahmete sokmam demiştir.

 

NİSA 114 : “onların fısıldamalarının çoğunda hayır yoktur.Fakat sadaka verme ve iyiliği emretmek ve insanların arasını düzeltmek için yapılan fısıldamalar hayırlıdır.”

Bir yerde üç kişi varken iki kişinin fısıldaşması karşıdakini yerer, şeytanın araya girmesine sebep olur bunlara dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde fertlerin arasına ayrılık girer, bu da şeytanı sevindirir oysa ki müslüman şeytanı üzmek için vardır. Rabbim bizi gereksiz faydasız konuşmalardan muhafaza eylesin AMİN

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.