sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
18,8053
EURO
20,4336
ALTIN
1.164,91
BIST
5.191,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Çok Bulutlu
7°C
Ankara
7°C
Çok Bulutlu
Pazar Çok Bulutlu
4°C
Pazartesi Hafif Kar Yağışlı
3°C
Salı Çok Bulutlu
3°C
Çarşamba Açık
4°C

BEN HERŞEYSİZ YAŞARIM AMA O’NSUZ YAŞAYAMAM

BEN HERŞEYSİZ YAŞARIM AMA O’NSUZ YAŞAYAMAM
15.11.2022
0
A+
A-

Beni yoktan var edip, anılmaya değer bir şey değilken beni anılır yapıp en şerefliler arasında olma hakkını tanıyan Rabbime sonsuz hamdü senalar olsun.

Salat şerefliler yarışmasında birinci gelmiş, seçilmiş, en güzel ahlak ile Kuranın ete kemiğe bürünmüş hali olan Hz. Muhammed(sav)’e, selam; Seçilmiş elçinin izini takip ederek şerefliler yarışmasında hedefi yüksek olup bu hedef için bu güne dek yarışmış ve bundan sonra da yarışmayı kazanmak için canla malla fedakârlık yapan güzide insanların, hidayete tabi olanların üzerine olsun.

Şu hayatta insan düşünüyor neyin var neyin yok diye. Bakıyorsun sağına soluna ..Ailen, eşin evladın ,dostların, sevdiklerin, evlatların, düşmanların, nefret ettiklerin ,emeklerin, çalıştıkların vs. …

Yine düşünüyor insan geçti geçmekte olan,

Ne var elde kalan?

Çok sevdiklerin terk etti seni, hayat mücadelesinde arkadaşların, seni terk etmez sandıkların ilk ayrılıkta terk etti ne aradı ne de sordu. Dostlarım dediklerin menfaatlerine ters düşünce düşman oldular sana. Ailen içinde sevilendin, eğitim hayatında çalışkandın, eşin için vazgeçilmezdin belki, evlatların için yerine kimse konulamazdı, çalışma hayatında çok başarılıydın ve senin işini kimse yapamıyordu, böyle diyerek sana daha çok yük yüklendi ve sende bu övgülerden hoşlanıp yüklendikçe yüklendin, başkalarının da işini görür buldun kendini, meğer mesele senin başarın değil insanların senin iyi niyetini kullanıp işlerini sana gördürmesiymiş bunu da yorulunca anladın, kimse sana söylemedi, belki de söylendi ama sen egondan dolayı nasihatlere kulak vermedin.

Sahi sen neydin, ne oldun, nasıl geçti ömrün?

Yaşın belki 20, belki 30.40.60.80…

Ne vardı elde kalan senden….

Hayallerin, planların, bitmeyen istek ve arzuların, borçların, araç ve gereçlerin, sevinçlerin ,üzüntülerin, sahip oldukların, o kadar çırpınıp da hala ulaşamadıkların, ahların, acıların, en mutlu anların, unutamadıkların, unutmak istediklerin…….

Sonra…

Bunların hepsinin sonrasında ne var?

Şu dünyayı düşündüğümüzde bu kadar araç gereç, her gün yenilenen olaylar, güneşin doğması batması, mevsimlerin art arda gelmesi, gecenin gündüzü takip etmesi, nice nimetler…

Neden?..

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Eğer Allah ‘ın nimetini saymaya kalkışacak olursanız, onu bir genelleme yaparak bile sayamazsınız. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir.(Nahl-18)

Gerçekten Rabbiniz, altı günde gökleri ve yeri yaratan, sonra arşa istiva eden Allah’tır. Gündüzü, durmaksızın kendisini kovalayan geceyle örten, güneşe, aya ve yıldızlara kendi buyruğuyla baş eğdirendir. Haberiniz olsun, yaratmak da, emir de (yalnızca) O’nundur. Alemlerin Rabbi olan Allah ne yücedir.(A’raf-54)

 

Ve (daha) başka (nice nimetler de, ki,) siz henüz onlara güç yetirmiş değilsiniz; (ama) gerçekten Allah, onları kuşatmıştır. Allah, her şeye güç yetirendir.(Fetih-21)

Sende biliyorsun ki neye bağlanırsan bağlan, neye güvenirsen güven, neye dayanırsan dayan, neye sığınırsan sığın, neyden korkarsan kork hepsini sen bir gün terk edeceksin ya da onlar seni terk edecekler. Peki, sen onlarsız ne yapacaksın, yaşayabilecek misin, ya da yaşamak ister misin?

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Ahirete inanmayanların kalpleri bu yaldızlı uydurmalara kansın, onlardan hoşlansın ve işledikleri kötülükleri işlemeye devam etsinler diye. Allah size ayrıntılı açıklamalar içeren kitabı indirmişken ben O’nun dışında bir hakeme mi başvurayım? Kendilerine kitap verdiklerimiz, Kur’an’ın gerçeğe dayalı olarak Allah tarafından indirildiğini bilirler. O halde sakın kuşkuya kapılanlardan olma.(En’am-113,114)

Beni dost bilirsen gel seninle bir konuşalım. Şu dönemde kimse kimseye güvenemiyor, kimse kimseyi anlamıyor, herkes bencilleşmiş, anlaşılmak peşinde ama anlamaya çalışmak maalesef yok denecek derecede az. Sana güvenilir bir dost söyleyeyim mi?

Öyle bir dost ki Kusursuz, Her şeye gücü yetiyor, affedici, sırları saklıyor, sıkıştığında da en güzel gününde de yanında, seni bir anlık bile yalnız bırakmıyor, hatta sen uykudayken bile seni koruyor, seni bilmediğin nice tehlikelerden koruyor, sen yokken de seni savunuyor, senin hakkında hep güzel düşünüyor, daima senin iyiliğini düşünüyor, annenden babandan daha şefkatli daha merhametli, sevecen seviyor sevdiriyor, hüzünlendiğinde onunla paylaşmanı istiyor Çünkü O’nda çözülemeyecek bir problem yok, her derdini biliyor, her halinden anlıyor, Seni senden daha iyi tanıyor, senin geleceğini de geçmişini de biliyor, her an ne yapacağından haberdar, vefalı olursan O daha da sana karşı vefalı oluyor, sen cömert olursan O sana kat kat fazlasıyla karşılık veriyor, neyi sevip neyden hoşlanmadığını biliyor.

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Kim Allah’ın huzuruna bir iyilikle varırsa kendisine on katı verilir. Kim Allah’ın huzuruna bir kötülük ile varırsa sadece onun dengi olan cezaya çarptırılır. Ne iyilik edenlere, ne kötülük işleyenlere haksızlık edilmez. (En’am-160)

Öyle bir dost ki sen O’na canını, malını versen O sana hiç kimsenin vadedemediğini vadediyor ki O ASLA VAADİNDEN DÖNMEZ.

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Hiç şüphesiz Allah, müminlerden -karşılığında onlara mutlaka cenneti vermek üzere canlarını ve mallarını satın almıştır. Onlar Allah yolunda savaşırlar, öldürürler ve öldürülürler; (bu,) Tevrat’ta, İncil’de ve Kur’an’da O’nun üzerine gerçek olan bir vaadidir. Allah’tan daha çok ahdine vefa gösterecek olan kimdir? Şu halde yaptığınız bu alışverişten dolayı sevinip-müjdeleşiniz. İşte ‘büyük kurtuluş ve mutluluk’ budur.

(Tevbe -111)

Evet, benim dostum, sığınağım, dayanağım TEK SEVDAM O.

O öyle bir dost ki sadece bana değil, isteyen herkese yetiyor.

Benim Tek Dostum Allah.

Eğer sen de gerçek dost arıyorsan Fani olanda arama BAKİ’ye yönel ve huzuru da gerçeği de O’nda bul.

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Rabbinin sözü doğruluğun ve adaletin doruğuna erdi. O’nun sözlerini hiçbir güç değiştiremez. O her şeyi işitir ve bilir. Eğer sen yeryüzünde yaşayan insanların çoğuna uyacak olursan, bunlar seni Allah’ın yolundan saptırırlar. Onlar sadece zanların, sanıların peşinde giderler, sırf tahmin yürütürler. (En’am-115,116)

Dünya hayatı… İçinde yaşadığımız ama bir gün hepimiz için de kendisi içinde bitecek bir hayat…

Ey insanlar, Allah’ın va’di gerçektir; sakın dünya hayatı sizi aldatmasın, o aldatıcı, sizi Allah(ın affına güvendirmek sureti) ile aldatmasın.(Fatır-5)

Yok mu şu hayatı anlamlı kılan bir şey, hep böyle mi olacak, insanlar kötülük yapacak yanına kar kalacak, iyiler sadece  anılıp sonra yok olacak, birkaç iyi ama çoğu kötü olan insanlar ne olacak, iyiler bu dünyada kazanamıyor, kötüler neden hep kazanmış gibi görünüyor güçlü görünüyor.

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Hiç kuşkusuz Rabbin kimin kendi yolundan saptığını ve kimin doğru yolda olduğunu herkesten iyi bilir.(En’am-117)

Dinlerinin öngördüğü inanç ve ümmet birliğini parçalayarak çeşitli akımlara bölünenler ile, senin hiçbir ilişkin yoktur. Onların işi Allah’a kalmıştır. Allah onlara ilerde yaptıklarının akıbetini bildirecektir. (En’am-159)

Ve SONUÇ…

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

En’am suresi;

(161)De ki; «Rabbim beni doğru yola, insanların tüm ihtiyaçlarına cevap veren dine, Allah’ın birliğine inanan ve O’na ortak koşanlardan olmayan İbrahim’in inanç sistemine iletti.»

(162) De ki; «benim namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm tüm varlıkların Rabbi olan Allah içindir.»

(163) O’nun ortağı yoktur. Bana böyle emredildi. Ben Müslümanların ilkiyim.

(164) De ki; «Allah her şeyin Rabbi iken, ben O’ndan başka bir ilâh mı arayayım? Herkesin işlediği kötülüğün sorumluluğu kendisine aittir. Hiç kimse başkasının kötülüğünün sorumluluğunu taşımaz. Sonunda Rabbinize döneceksiniz. O size anlaşmazlığa düştüğünüz meselelerin içyüzünü bildirecektir.

(165) Sizi yeryüzünde halife yapan ve verdiği nimetler hakkında sınavdan geçirmek için bazılarınızın derecesini diğer bazılarınızdan üstün kılan O dur. Hiç şüphesiz Rabbinin cezalandırması gecikmesizdir, aynı zamanda O, bağışlayıcı ve merhametlidir.

EVET İŞTE BEN HERŞEYSİZ YAŞARIM

AMA ALLAH ZZE VE CELLE’NİN YARDIMI VE GÜCÜ OLMADAN

YAŞAYAMAM!

Her zaman olduğu gibi gayret bizden MUVAFFAKİYET ALLAH AZZE VE CELLE’DENDİR.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.