MENÜ

ALLAH’TAN BAŞKASINI DOST EDİNMEK

328 defa okunduYorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı
ALLAH’TAN BAŞKASINI DOST EDİNMEK

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd Alemleri yoktan var eden ve idare eden Allah (cc)’ya mahsustur. Salat ve Selam Alemlere Rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (sav) Aline, Ashabına ve Tüm Mü’minlerin üzerine olsun inşaAllah.

Yeryüzünün halifesi olan insanoğlu diğer varlıklara kıyasla bir çok niteliğe sahip olsada çözümünde aciz kaldığı pek çok sorunla karşılaşır hatta çözebileceği sorunlar da bile ilahi yardıma gerek duyar. Bu acizliğine rağmen insanların bir her şeye gücü yeten Allah’tan yardım istemektense onun niteliklerinden en azından bir kısmına sahip olduğunu sandığı şeylerden ya da kişilerden yardım ister. Allah (cc) bir Ayeti Kerimede şöyle buyuruyor;

“Belki görürler diye Allah’tan başka ilahlar edindiler” (Yasin Suresi 74)

Halbuki sadece Allah’ın gücünün yettiği bir konuda yardım talep edilen kişi veya nesnelerde acizdir çağımızın en büyük hastalıklardan biri Allah’tan başkasını dost edinmek ve Allah’tan başkasına güvenmek ve Allah’tan başkasından medet ummak. Bir ayeti kerimede Allah(cc);

“Sakın zalimlere eğilim yakınlık göstermeyiniz yoksa cehennem ateşi yakalar sizi Allah’tan başka dostunuz bir dayanağınız yoktur o zaman onun yardımını göremezsiniz.” (Hud Suresi 113)

Zalimlere meyletmede nice aldanma ve aldatmalar olur bazı belirsiz yönlerden davranışları zulüm sıfatını kazananlara belli belirsiz meyletmek insanı ateşe sürüklüyorsa zulme haksızlığa batmış kimselere tamamen bel bağlamak onlara katılmak yağcılık yapmak samimi dostluklar kurmak kötülüklerinde de beraber hareket etmek verdikleri nişan ve rütbeleri takınmaktan gurur duymak onların geçici saltanatların parlaklığına kamaşan gözlerle bakmak gerçekte buğday başağından daha hafif ve sivrisinek kanadından daha güçsüz oldukları halde geçici olarak ellerinde bulunan ihtişama imrenmek Allah’tan başkasını dost edinmektir.

Rasulullah (sav) şöyle buyuruyor;

“Kişi dostunun dini üzeredir. Her biriniz kimi dost edindiğine baksın”

Allah (cc) bir ayeti kerimede Allah’tan başkasını dost edinenleri Allah’tan başkasının emir ve yasaklarına güvenenlere şöyle buyuruyor;

“Allah’tan başkalarını dost edinenler ağdan yuva yapan örümcek gibidirler oysaki eğer bilseler hiç şüphesiz örümcek yuvası yuvaların en çürüğüdür.”(Ankebut suresi 41)

Günümüzde çağımızın gerçeği diye baştacı edilmeye çalışan kimi değerlere bel bağlayanların durumunu cenabı hak tarafında böyle tanımlanıyor.

Allah (cc) Rasulu şöyle buyuruyor;

“Kim ki bir zengine zenginliğinden dolayı saygı gösterirse onun dininin üçte birisi gider.”

Allah Rasulu şöyle buyuruyor;

“Günahkar övülünce Rab gazaba gelir ve arş titrer buyurmuştur.”   

Allah(cc) bir ayeti kerimede şöyle buyuruyor;

“Biz o gün bütün insan gruplarını önderleri ile birlikte huzurumuza çağırırız.” (İsra suresi 71)

Allah (cc) Arasat meydanında her topluluk kendi adıyla işlemiş oldukları yolun adıyla çağırılmaktadır veya kendisine uymuş oldukları peygamberlerin adıyla yahutta dünya hayatında lider olarak gördükleri önderlerin adıyla çağırılmaktadır.

Allah (cc) bizlere  peygamberin adıyla çağrılmayı nasip etsin.

Velhamdulillahi Rabbil Alemin.

Safiye YILMAZTüm Yazıları
Yorum Yaz