MENÜ

ALLAH(CC) BENİMLE BERABER

189 defa okunduYorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı
ALLAH(CC) BENİMLE BERABER

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Şüphesiz hamd Allah’ındır (cc). O’na hamd eder ondan yardım dileriz ondan mağfiret diler ona Tevbe ederiz nefislerimizin şerrinden mağfiret diler ona Tevbe ederiz. Nefislerimizin şerrinden amellerimizin kötülüklerinden ona sığınırız Allah(cc) kime hidayet verirse onu kimse saptıramaz Allah(cc) kimi saptırırsa kimse de ona hidayet veremez. Allah’tan başka hiçbir İlah olmadığına onun bir ve tek olup ortağı bulunmadığına şehadet ederim. Muhammed (sav) Allah’ın kulu olduğuna şehadet ederim. Salat ve Selam Rasulullah’a (sav) Aline ve Ashabına kıyamet gününe kadar izlerinden gidecek olan Muvahhidlerin Sünnet ehli Müslümanların ve İslam davetçilerin üzerine olsun inşaAllah.

Rasulullah (sav) buyuruyor ki;

“Cebrail(as) bana dedi ki Allah(cc) sana selam söylüyor ve buyuruyor ki kul benim huzurumda namaza durup “Allahu Ekber” dediğinde onunla aramızda bulunan perdeyi kaldırırım kul “Elhamdu” dediğinde Allah(cc) hamd kime mahsustur diye sorar kulda “lillahi” diye cevap verir. Allah(cc) Allah kimdir diye sorunca kul “Rabbil Alemin” der. Alemlerin Rabbi kimdir diye buyurunca “Er Rahmanir Rahim” der. Rahman ve Rahim kimdir diye sorunca kul “Maliki Yevmiddin” der. Bunun üzerine Allah (cc) ey kulum din günün sahibi benim der. Kul yalnız sana kulluk eder ve yalnız senden yardım isteriz deyince Allah(cc) ey kulum madem ki yalnız bana kulluk edip yalnız benden yardım istiyorsun o halde istediğini dile ki sana verilsin buyurur kul “İhdina” bize hidayet et deyince Allah (cc) hangi hidayeti istiyorsun diye buyurur kul “Sırat-ı Mustakim-i” doğru yolu deyince Allah(cc) hangi yolu istiyorsun diye sorar kul kendilerine “inam” ettiğin bahtiyarların yoluna deyince Allah(cc) ey meleklerim sizde Şahid olun ki ben bu kulumu kendilerine nimet verdiğim Peygamberler, Sıddıklar, Şehidler ve Salihlerle beraber kıldım kul ne o gazap olunanların ne de sapkınların deyince Allah(cc) tekrar meleklere şahid olun ki ben bu kulumu nimet verdiğim kimselerden kıldım gazaba uğramışlardan ve sapkınlardan eylemedim buyurur kul amin deyince onunla beraber bütün meleklerde amin derler.”

Ne kadar doğru yolu istersek o kadar doğru yolu buluruz kalbin ümitsizlikle dolmuş olabilir. Ferahlık zamanı geçmiş olabilir fakat nihayetinde istediğin gelecektir. Bu Allah’ın (cc) vadidir.

Çünkü Yüce Allah(cc) şöyle buyuruyor;

“Şüphesiz siz halden hale geçeceksiniz”(İnşikak 19) yani bir halden sonra başka hale ve zorluktan sonra kolaylığa ve üzüntüden sonra mutluluğa ve en zor zamanlardan geçiyor olsanız bile bilin ki nimetlerle mükâfatlandırılmışsınız çünkü kalbiniz daima tevekkül kalpler ümitsizlikle dolmuşken ve gerginlik duygusu yüreğinize dolmuşken ve hayatınıza şeyler yerleşmiş gibi görünürken ta ki kurtuluş için hiçbir yol olmadığını düşünürken ve ferahlığın geleceğine dair ümidinizi yitirmişken yakınlarınızın sizi kurtarmak için hiçbir planı yokken işte böyle bir çaresizlik içinde dahi olsanız o ferahlık Allah(cc) tarafından gelir. Çünkü o size sizden daha yakındır ve sizi asla unutmaz. İmtihanlar ne kadar uzun sürerse sürsün yakınlarınız sizi bir bir terk ederken yalnızlığın kucağında ne kadar çırpınırsanız çırpının özgürlüğün ferahlığın huzurun Allah’ın izniyle yakındır. Eğer ki O(C.C.) varsa ferahlık vardır. Eğer ki O(C.C.) kulunu ansa hüzün kaçacaktır. Şüphesiz Allah(cc) kendisine karşı gelmekten sakınanlar ve iyilik yapanlarla beraberdir.

Dikkat et ey Allah’ın kulu o herkes için geçerli değil beraberlik yani Allah senle olduğu zaman bu ayet meyvesini vermiş demektir. Meyve baharın esiridir. Baharsa sensin baharı getiren amellerindir. Amellerin Allah’a karşı gelmekten sakınıp iyilik yaparak güzelleşecektir. Allah(cc) seni bu beraberlikle hidayete huzura ve sakinliğe erdirecektir. Allah(cc) sevdiğini razı olduğu şeye doğru yola iletir. O doğru yola varınca kendi sosyal problemlerini hiç olmadığından daha iyi çözmeye başlarsın ekonomik sorunlarını çözmeye başlarken sana hidayet eder kolaylıklar ihsan eder zira her derdinde Allah diyen dertlendiğin de kulun derdine yetişir. O hidayet ederse sana çevrene sağlam görüşle işaret etmene yardım eder. Dertleri görüp engelleri görüp hayır dersin. Rabbim benimle beraber ben yalnız değilim bu falanca şeyden daha iyisini bulamazsın deyip seni yoracaklar hayır diyeceksin. Yaratan yaratır çünkü  Allah benimle beraber, benim için en güzeli O’nun için vazgeçmektir. Benim için en sevimlisi O’nun istemediği yola gitmemektir. Çünkü Allah benimle beraber. O takdir eden ve hidayet edendir. Kur’an Allah’ın bu varlık aleminde en büyük  olduğu konusunda seni ululuk ve kesinlik anlamında aydınlatır. Bu yüzden bağlan ve kuşkusuz O’nun ipine bağlanmak hayatında büyük farklılıklar büyük cesurluklar ve büyük bir öz güven doğurur. O’nu bilen cesurluklar ve büyük bir öz güven doğurur. O’nu bilen O’ndan gelene razı olur O’nu bilen engel görmez. Allah’ın aşamayacağı hiçbir engel yoktur ki ben o engeli dert edineyim. Çünkü Allah benimle beraber.Abdullah bin Abbas (R.a.)’dan rivayet edildiğine göre şöyle dedi;

“Bir gün Rasulullah (sav)’in terksindeydim bana şöyle dedi evlat sana birkaç önemli kelime öğreteceğim Allah’ın hududunu muhafaza et ki Allah’ta seni korusun Allah’ın hududunu muhafaza edersen Allah’ı yanında bulursun istediğinde de Allah’tan yardım iste şunu iyi bil bütün Alem sana bir şey fayda sağlamak için bir araya gelseler Allah’ın sana yazmış olduğundan başka bir fayda getiremezler sana bir zarar vermek için bir araya gelseler Allah’ın senin için takdir etmiş olduğu zarardan başkasını veremezler.”   

Güzellikler geçer senin bana nasip ettiğin edeceğin her şey gelir geçer biter bana senden kalan bana kalacak olan teslimiyetimdir. Tüm herkese göğüs gerebilirim çünkü Allah benimle beraber.

Velhamdulillahi Rabbil Alemin

 

Safiye YILMAZTüm Yazıları
Yorum Yaz