sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
8,4396
EURO
10,0747
ALTIN
492,32
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
34°C
Ankara
34°C
Açık
Pazar Az Bulutlu
34°C
Pazartesi Az Bulutlu
34°C
Salı Sıcak
36°C
Çarşamba Sıcak
35°C

ALLAH(C.C)’A TEVEKKÜL

ALLAH(C.C)’A TEVEKKÜL
06.07.2021
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd alemleri yoktan var eden ve idare eden kayıtsız şartsız hakimiyet yetkisine sahip Rahman ve Rahim olan Allah(c.c.) mahsustur. Salat ve Selam Alemlere Rahmet olarak gönderilen mahlukatın önderi yeryüzünün yegane inkılapçısı Hz. Muhammed (s.a.v)’e onun aline, ashabına gayesi Allah (c.c.) rızası derdi Allah(c.c.)’ın davası olan bütün müminlerin üzerine olsun İnşallah.

Allah (c.c.) Al-i İmran suresi 159. Ayettin son kısmında şöyle buyurmuştur; ‘’Allah, tevekkül edenleri sever’’ Sahibi Allah(C.C.) muhabbeti ile şereflenmiş, mensubu Allah’ın desteği ile müjdelenmiş olan makam ne büyük makamdır koruyucusu destekçisi seveni ve gözetleyeni Allah(c.c.) olan kimse hiç şüphesiz kurtuluşa ermiştir. Çünkü sevilene azab edilmez uzaklaştırılmaz önüne perde çekilmez.

İbn Mesud (R.a) rivayet ettiğine göre Resulullah (s.a.v) buyurmuş ki; bütün ümmetleri hac mevsiminde bir arada gördüm, ümmetimin ise dağları ovaları doldurduğunu gördüm çoklukları ve görünüşleri hoşuma gitti bana razı oldun mu diye soruldu evet dedim bana yine yetmiş bin kişi daha hesaba çekilmeksizin cennete girecek denildi sahabeler onlar kimlerdir ya Rasulullah diye sordular Peygamberimiz büyüklenmeyenler, falcılıktan uzak duranlar, hırsızlık etmeyenler ve Rablerine güvenenlerdir diye cevap verdi bu arada Ukkaşe (R.a) ayağa kalkıp ey Allah’ın Resulü Allah’a dua et de beni de onlardan kılsın dedi Rasulullah (s.a.v)de Allah’ım Ukkaşeyi onlardan kıl diye dua etti.

Bunun üzerine başka bir sahabi ey Allah’ın Rasulü Allah’a dua ette benide onlardan kılsın dedi ancak Peygamberimiz bu hususta Ukkaşe senden önce davrandı buyurdu.

Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu; Allah’a hakkıyla tevekkül etseniz, sabah yuvasından aç çıkıp akşam karnı tok dönen kuşu rızıklandırdığı gibi Allah (c.c.)’da sizi rızıklandırırır.

Allah Rasulü (s.a.v) şöyle buyurmuştur; ‘’Kim yalnız Allah’a güvenirse Allah her sıkıntısında ona yeter beklemediği yerden onu rızıklandırır kimse yalnız dünyaya güvenirse Allah (c.c.) onu dünyaya muhtaç kılar. Kim insanların en zengini olmak isterse Allah’ın katındakine elindekinden daha fazla güvensin’’ buyurmuştur.

Rivayet olunduğuna göre Rasulullah (s.a.v) geçim sıkıntısı çekince ailesine haydi namaza kalkın yüce Rabbim bana böyle emretti buyurdu ve şu ayeti kerimeyi okudu.

‘’Ev halkına namazı emret ve kendinde ona sabırla devam et biz senden rızık istemiyoruz güzel sonuç takva sahipleri içindir (Taha 132)

Başka bir hadiste şöyle buyurmuştur; ‘’Asılsız kuvvetlerden yardım isteyen ve kendine güvenen Allah’a tevekkül etmemiştir.’’

Rivayet edildiğine göre İbrahim (a.s) mancınıkla ateşe atıldığında Cebrail (a.s) ona bir ihtiyacın varmı diye sorar sana ihtiyacım yok Allah (c.c.) bana yeter o ne güzel vekildir’’ der. (Al-i İmran 172) ayeti okumuştur ateşe atılırken Allah’a tam bir güveni ortaya koyduğu için Allah (C.C.) onun hakkında ‘’sözünde duran’’ İbrahim demiştir. (Necm 37)

Allah (c.c.) Hz. Davud (a.s) şöyle vahyetti. ‘’Ey Davud bir kul yarattıklarıma değilde bana güvenirse gökler ve yer hile ile karşısına dikilirse ben ona mutlaka bir çıkış yolu bulurum.

Said b. Cübeyir (R.a) der ki; beni bir gün akrep sokmuştu, annem seni muskacıya götüreceğim tedavi ettireceğim diye yemin etti bende muskacıya sokulmayan elimi uzattım İbrahim b. Havvas (R.a) Furkan Suresi 58. Ayeti okuyarak ‘İnsanın bu ayeti okuduktan sonra Allah’ı bırakıpta bir kula güvenmesi doğru olmaz demiştir. Alimlerden biri; Allah c.c. güvenip dayanan geçimini sağlamıştır. Alimlerden biride şöyle demişti ‘Payına ayrılan rızık sana farz kılınan ibadetten seni engellemesin o zaman ahiretini zayi edersin ve dünyada sana yazılandan fazlasını elde edemezsin. Yahya B. Muaz derki kul istemeksizrızkının var olması rızkın insanı aramakla emredildiğinin göstergesidir.

İbrahim b. Ethem kesişlerinden birine yiyeceğin nereden geliyor diye sorar kesiş ona bunun bilgisi bende yok ama Rabbime beni nereden doyurduğunu sorabilirsin diye cevap verir. Ariflerden biri derki; vekil olarak sırf Allah’tan razı olduğunda her hayrın yolunu bulursun.

İslam müminlere İlim öğrenmelerini emirlere uymalarını rızıklarını aramalarını Allah yolunda çalışma yapmalarını düşmana karşı hazırlıklı olmalarını din ve dünya işlerinde danışmalarını mallarını işlerini kolaylaştıracak metodları bulmalarını, adaletle davranmalarını haksızlıktan kaçın mallarını emrediyor tevekkül bu anlamda bütün çalışmaları yaptıktan bütün görevleri yerine getirdikten sonra duyulan bir iç huzur ve doyumluluk bir yönden de Allah’ın vereceğine razı olmak ahlakıdır. Tevekkül güçlü bir iman Allah’ın emrine uymada sürekli bir kararlılıktır.

Allah’a tevekkül eden yaptığı tevekkülle bir faydayı elde eder bir zarardan kurtulur onun hakkıyla yapacağı bir şeyle elde etmek mümkün değildir.

Selam ve Dua ile…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.