MENÜ

ALLAH (C.C.) SEVGİSİ NASIL ARTAR?

131 defa okunduYorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı
ALLAH (C.C.) SEVGİSİ NASIL ARTAR?

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd alemlerin Rabbi, Maliki, ölümü ve hayatı biz kullarının hangisinin daha iyi amel işleyeceğini belirlemek için yaratan, bizlere çeşitli ibretler ve öğütler ile yolunu gösteren Allah (cc)’a aittir.

Salat ve selam rehberimiz ve önderimiz, alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (sav)’e onun ehli beytine, dinin yaşanması konusunda bizlere örneklik teşkil eden Ashabına(ra), bugüne kadar yaşamış ve bugün yaşamakta olan tüm Müslümanların üzerine olsun.

İnsan yapısı itibarıyla kendisine fayda gelen merciye karşı sevgi başlar. İnsanın hayatında bütün faydalar Allah (c.c.)’dandır. Bu faydaların tesbit ve üzerinde hayatını ne yönle kolaylaştırdığını Allah (c.c.) karşı yaşantıda nasıl bir yer kapladığını düşünmek Allah (c.c.) karşı kulun sevgi sürekli artarak devam edecektir. Kul Allah (c.c.)’dan kendisine verilen nimetlerin üzerinde düşünürse bu davranış Allah (c.c.) sevgisi kulun kalbinde artar. Bu fayda ve nimetlerin tamamını sayacak insan gücü, ilmi yok biz öz bir şekilde bahsetmeye gayret gösterecek inşaAllah.

“Allah’ın nimetlerini saymaya kalkarsanız sayamazsınız.” (İbrahim 34)

İnsanı yokluktan varlık alemine çıkaran yaratılıştan, başka yaratılışa geçiren Allah (c.c.)’dur.  Bu evlerde nimetlerin içinde daha mükemmel nimetler var eden Allah (c.c.) Kur’an azimuşan da insanın neyden ve nasıl yaratıldığına bakmasını istiyor.

“İnsan neden yaratıldığına baksın. Atılan bir sudan yaratıldı. O su erkeğin sulbü ile kadının göğüs kemikleri arasından çıkar.” (Tarık 5-6-7)

Bugünkü tıp ilmi ve teknoloji daha tafsilatlı her anı insanın yaratılışındaki merhaleleri görebilmekteyiz. Bu nimetlerin üzerinde düşünmek, faydaların üzerinde düşünmek insanın sebep olacaktır. Tabi bu yaratılışla hayatın devam edebilmesi için insan nimetlere hitiyaç duyar.

“Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün ard arda gelişinde, insanlara yararlı şeyler ile denizde yüzen gemilerde, Allah’ın yağdırdığı ve kendisiyle yeryüzünü ölümünden sonra dirilttiği suda, her canlıyı orada üretip-yaymasında, rüzgarları estirmesinde, gökle yer arasında boyun eğdirilmiş bulutları evirip çevirmesinde düşünen bir topluluk için gerçekten ayetler vardır.” (Bakara 164)

Bu sayılan nimetlerin üzerinde temiz akılla düşünen hayatında olmazsa olmaz nimetler olduğunu görecektir. Bu Allah (c.c.) sevgisinin artmasına vesile olur. hiç şüphesiz sevgi bağlılığı, bağlılık itaati getirir. Bu metoddan geçen imanlı kalp itaatini, boyun eğmesi Allah (c.c.) başkasına olmaz.

“İnsanlar içinde, Allah’tan başkasını ‘eş ve ortak’ tutanlar vardır ki, onlar (bunları), Allah’ı sever gibi severler. İman edenlerin ise Allah’a olan sevgileri daha güçlüdür. O zulmedenler, azaba uğrayacakları zaman, muhakkak bütün kuvvetin tümüyle Allah’ın olduğunu ve Allah’ın vereceği azabın gerçekten şiddetli olduğunu bir bilselerdi.” (Bakara 165)

Hayatında Bakara 164. Ayetteki nimetleri, faydaları üzerinde düşünmemek fark edememek sevgisinin başka varlıklara oluşmasına, Allah (c.c.) sevgisinin üzerine veya denk tutulmaya sonuçlanır. Bu kanunun ehemmiyeti ne kadar önemli olduğunda karşımıza çıkmakta.

Nimet ve faydalardan sonra sevgi konusu işlenmesi ayetler sırasınca konuyu anlaşmasına daha yardımcı olduğunu görmekteyiz.

“Mü’minlerin Allah’a olan sevgisi çok kuvvetlidir.”

Bu fayda ve nimetlerin şuurunda, akılla tefekkür sonucu çok kuvvetli sevgiye yönlendiriyor. Allah (c.c.) hepimize çok kuvvetli sevgiyi nasip etsin amin.

Elhamdulillahi Rabbil Alemin.

Selamun aleykum

Tevfik Allah’tandır (c.c.).

Seyfullah KILIÇASLANTüm Yazıları
Yorum Yaz