sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
15,8769
EURO
16,8435
ALTIN
942,56
BIST
2.372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
23°C
Ankara
23°C
Açık
Cumartesi Açık
26°C
Pazar Hafif Yağmurlu
19°C
Pazartesi Az Bulutlu
20°C
Salı Az Bulutlu
23°C

ALLAH C.C DİYELİM

23.04.2022
0
A+
A-

Alemlerin Rabbi, kendisinden başka ilah olmayan Rahman ve Rahim olan Allah c.c.’ya sonsuz hamd olsun.

Salat ve Selam kendisine iman ve itaat edilmedikçe kurtuluşun mümkün olmadığı, son Nebi Hz. Muhammed s.a.v’in üzerine ehi beytine, ashabına ve bütün müminlerin üzerine olsun.

Denizler mürekkep olsa bütün ağaçlar eşyalar kalem olsa yine de bu mübarek ismin manasını anlatmaya kafi gelmez. Zaten insanların akıl ve bilgileri bundan aciz kalır.

Yerde ve gökte tüm alemler de her ne varsa her kim ne özelliğe büyüklüğe güce sahipse nerede nasıl var ise bir elmanın içinde nasibini yiyen kurdun bağırsağındaki bakterinin atomu ile henüz kendisinden haberimiz dahi olmayan evrenin ucundaki devasa bir gezegeninde sahibi yöneticisi O’dur.

Allah  adı, Yüce Yaratıcı’nın diğer bütün isimlerini kapsar. Bu yüzden el-Esmau’l-hüsnâ olarak bilinen bütün isim ve sıfatlar bu ada dayandırılır. Yüce Allah’ın has ismidir. Bu ne­denle “Rahmân, Rahîm, Azîz, Gaffâr, Kahhâr Allah’ın adların­dandır deriz.” Ama “Allah, Rahmân’ın adlarındandır” demeyiz. Yüce Allah şöyle buyurur: “En güzel isimler Allah’ındır.

Kur’an ve hadislerde  geçen veya geçmeyen bütün güzel isim ve sıfatlar Al­lah’a izafe edilir.  “Allah” lafzı, Yaratıcı’nın bütün isim ve sıfatlarını içinde topla­yan bir isimdir. Kalbi, bu ismi hakkıyla bilecek genişlikte olan ve kulluk görevlerini tam bir saygı ve içtenlikle yerine getirerek, sevginin zirvesi sayılan kulluk hakkını veren kimse, hiçbir insana muhtaç olmaz; insanların en zen­gin­leri arasında yer alır.

Evet. Yüce yaratıcımızın zât-ı kerîmi nasıl tek ve ben­zersiz ise, “Allah” ism-i şerifi de öyle benzersiz. Bir kul  candan yürekten “Allah” dediğinde Cenâb-ı Hakk’ı bütün sıfatlarıyla anmış olur.

O halde maddi ve manevi hastalıklarına şifa arayan Allah desin cenneti arzulayan cehennemden kaçan Allah desin eş arayan iş arayan huzur arayan adalet arayan Allah desin her ne istiyor neyden de emin olmak isterse o Allah desin

Desin ama nasıl desin bilsin ki Allah demek sadece dil ile olmamalı kalpten söylemeli yani Allah dediğinde bilmeli ve tastik etmeli ki

Görünen ,görünmeyen ,maddi ve manevi ezeli ve ebedi zerreden ,kürreye istisnasız bütün varlıkların tek yaratıcısı, sahibi ,yöneticisi ,hüküm vereni ,rızk vereni ,sonsuz güç ve kudret sahibi ,eşi ve benzeri bulunmayan ,her daim galip olan, herşeyi bilen ,tüm noksan sıfatlardan pak ve uzak olan hakimiyetin ve egemenliğin yegane sahıbı olan Allah CC ı anıyor.

Şimdi böyle Allah diyen bir kimse için kuranı kerimde ‘’ Müminler o kimselerdir ki, Allah’ın adı anıldığında yürekleri titrer, kendilerine Allah’ın âyetleri okunduğunda bu onların imanlarını arttırır. Onlar yalnızca rablerine güvenirler.’’ ﴾2﴿ enfal

Nasıl titremesin ürpermesin kimden bahsediyoruz . Bir sevgiliden bahsedildiğinde yüreği pır pır atan bir düşmanından bahsedilğinde kalbi korkudan ürperen bir kazançtan bahsedildiğinde kalbi hoplayan evladından bahsedildiğinde kalbi özlemle ürperen insan

Allah denildiğinde neden  kalpler katı ölü neden felç geçirmiş komada çünkü kimin adını andığımızdan haberimiz yok kalbe inmemişte ondan tanınmıyor bılınmıyor hatta ve hatta tanıtılmıyor varsa yoksa ticaret varsa yoksa siyaset varsa yoksa dünya da dünya…

Yine böyle Allah diyen kimse için Kuran da ‘’ Kendilerine rablerinin âyetleri hatırlatıldığında o âyetler karşısında körler ve sağırlar gibi bilinçsizce davranmazlar. 73﴿ Furkan ‘’

Nasıl kör ve sağır olabilir ki bunlar Allah CC ayetleri haşa bir beşerin bir şairrin bir mecnunun sözleri değil

İşte böyle Allah diyen kullar için yasak ve serbest belirleyen Allahtır. Ticaretinin giydiğinin yediğinin içtiğinin sevdiğinin sevmediğinin ölçüsünü sınırını belirleyecek tek hüküm sahibi Allahtır.

Böyle Allah diyen kullar için Kuran da ‘’ Aralarında hükmetmesi için Allah’a ve Resulüne çağrıldıkları zaman mü’minlerin sözü ancak: “İşittik ve itaat ettik.” Demeleridir’’ Nur 51

Nasıl demesinler hükmü veren babası değil atası değil patronu değil başkanı değil  hükmü veren tek büyük olan ALLAH tır.

Batıda nasıl Allah CC kilisye mahkum ettıklrını söyleyenler islam alemindede camiye mahkum etmeye çalışıyorlar.

Allah 3 tür diyen Hristiyanlar , Allah hiçtir diyen ateistler Allah tabiattır diyen metaryalistler hep Allah’ı tanımada kendi aciz akıllarını esas alıp Allah’a sınır çizmişler ve o sınırların dışına cıkyama zin vermedıklerı bir mahkum halıne getirmeye çalışırken kendılerı cehenneme mahkum oluyorlar.

Esasen Allah’ın varlığına herkez inanır .Anck Allahın isimleri sıfatları fiilleri ni birçoğu kendı ufku kadar kendı inancında yetkilerine sınır çizer.

Kimileri için Allah yeryüzündeki topluluklara hüküm veremez kanun koyamaz doğa olaylarıyla ilgilenir. Kimileri için kendisine ulaşmada aracıya ihtiyaç duyan , kendisine naz edilebilen küsülebilen o şahısların isteklerini yerine getırmekle yükümlü olan bır Allah’tır haşa haşa haşa kimilerine göre ne yapılırsa yapılsın affetmekle görevli olan haşa haşa haşa bir Allah inancı vardır.

Biz ise aklımızla Allah’a sınır çizmek , tarif etmek yerine Allah’ımız Kuranı kerımde kendini nasıl tarif etmişse biz öyle inanır iman ederiz.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.