sohbetlerözlü sözleryazarlarmakalelervideolar
DOLAR
9,2620
EURO
10,7921
ALTIN
526,44
BIST
1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Sağanak Yağışlı
26°C
Ankara
26°C
Sağanak Yağışlı
Pazar Sağanak Yağışlı
21°C
Pazartesi Çok Bulutlu
20°C
Salı Çok Bulutlu
18°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
17°C

AHİRETTE KİMLERE MERHAMET OLUNACAK

16.09.2021
0
A+
A-

BİSMİLLAHİRRAHMAANİRRAHİİM

Hamd alemlerin Rabbi, Maliki olan hangimizin daha iyi amel işleyeceğini belirlemek için ölümü ve hayatı yaratan Allah (cc)’ya aittir. Salat ve selam önderimiz ve rehberimiz Hz. Muhammed (sav)’e onun ehli beytine, dinin yaşanması konusunda bizlere örneklik teşkil eden ashabına ve tüm Müminlerin üzerine olsun.

Bir şeyi tanıyabilmek için vasıflarını yani sıfatlarını bilmemiz gerekmektedir. Allah (cc)’da tanıyabilmek için onun bizlere kendisini tanıttığı gibi tanımamız gerekmektedir. Aksi taktirde insanlar ve cinler hepsi bir araya gelse Allah (cc)’a ait bir sıfat ihdas etmede aciz kalacaktır. Nitekim Allah (cc) ayette şöyle buyurmaktadır:

‘En güzel isimler Allah’ındır; bu güzel isimlerle O’na dua edin, O’nun isimleri hakkında doğru inançtan sapanları kendi başlarına bırakın. Onlar yaptıklarının cezasını çekecekler!’(A’raf/180)

O halde bizler Allah (cc)’ın isimlerini tanıdıkça Rabbimizi daha iyi tanıyacak ve ona layık olmayan bir şeyden onu münezzeh tutacağız.

Allah (cc)’ın isimleri hakkında yanlış zanna kapılan ve sapıtılan bir diğer sıfatı ise O’nun Er-Rahiim ismi celilidir. Nitekim rahmet kökünden gelen ve affı bağışlamayı içine olan bu sıfatı kimlere tecelli edecek veyahut kimler bu ismi celilin hakkına mazhar olacak konusunda insanlar yanlış bir algıya sürüklenmiştir. Bu yazımızda ise bu sıfatın tecelli edeceği kesim ve o kesimin özelliği hakkında bilgi vererek temellendirmeye gayret göstereceğiz.

Mübalağa ifade eden bu ismi celil bizzat Kur’an’da belli bir kesime has kılınmıştır. Nitekim Allah (cc) ayeti kerimede:

‘ بِالْمُؤْمِن۪ينَ رَح۪يماً وَكَان (Müminlere karşı çok merhametlidir)Ahzab/43

Buyurarak Rahiim sıfatını Müminlere has kılmıştır. Ancak bu sıfatın tecellisi ahirette meydana gelecektir. Çünkü Allah’ın bir diğer sıfatı olan Er-Rahman ismi yarattığı tüm mahlukatı kuşatmış ve rahmetinin tecellisini onlar üzerinde sunmuştur. Bu iki sıfat arasındaki farkı şu şekilde açıklayabiliriz;

Bu iki isimde rahmetin aşırı şeklini ifade etmektedir. Ancak Rahman ismi Allah’ın ezeli ismini ifade ederken Rahiim ismi fiille alakalıdır ve sonradan tecelli edecektir. Örneğin insanoğlunun hiçbir çaba harcamaksızın doğması, büyümesi, nimetlendirilmesi Rahman ismi ile alakalı iken, Müminlerin ahirette nimet elde etmeleri cennete girmeleri Rahiim sıfatı ile alakalıdır ve belli şartlara bağlıdır.

Rahiim isminin ahirette Müminlere tecelli edeceğini Kur’an ve Sünnetten temellendirecek olursak öncelikle Allah (cc) ayette;

‘Yüzleri ağaranlar ise Allah’ın rahmeti içindedirler. Onlar orada ebedi kalacaklardır.’(Ali İmran/107)

Yine Rasulullah (sav) Şöyle buyurmuştur;

‘Hiç kimse amelleri ile cennete girmez buyurdu. Sahabe hayretle Peygamber Efendimize; Sizde mi ey Allah’ın Resulü dediler. Peygamberimiz; Eğer Allah’ın fazlı ve Rahmeti olmazsa bende buyurdular’(Buhari)

Buraya kadar Rahiim isminin Ahirette yalnız Müslümanlara tecelli edeceğini gördük. Ancak Allah (cc) merhamet edeceği bu Müslüman kullarının da vasıflarını ayette belirterek ardından rahmet edeceğinin vaadini vermektedir. Hiç şüphesiz ki bizler bu vasıflara layık ve sadık oldukça Allah vadinden geri dönmeyecektir. Bu konuda birçok ayet ve her biri ayrı öneme sahip olmakla beraber bu yazıda 2 tane ayeti önemli ve rahmete erişmek için çarpıcı bularak sizlere sunmak istedim öncelikle Allah (cc) şöyle buyurmaktadır;

       ‘Allah’a ve Peygambere itaat edin ki size merhamet edilsin. (Ali İmran/132)’

Yine bir diğer ayeti kerimede Allah (cc) şöyle buyurmakta;

‘Bu da (Kur’an) bizim indirdiğimiz mübarek bir kitaptır. Ona uyun ve günahtan korunun ki size rahmet edilsin.’(En’an/132)

Hiç şüphesiz ahirette merhametin yolu Allah’a ve Resulüne itaat ile birlikte indirmiş olduğu kitaba ittibadan geçmektedir. Eğer başka bir yolla merhamet olunacağını düşünenler varsa yazının girişinde paylaştığımız ayetin muhatabı olacaktır.

Nitekim belli şartlara bağlı olan Rahiim sıfatı şartlar yerine getirilmediği müddetçe tecelli etmeyecek ve rahmete erişilemeyecektir. Son olarak yazımızı Rahman ve Rahiim sıfatını açıklayan şu ayetler ile bitireceğiz;

‘İnkâr edenlerin (gönüllerince) diyar diyar dolaşmaları sakın seni yanıltmasın

 (Onların bu refahı) az bir yararlanmadır. Sonra onların barınağı cehennemdir. Ne kötü bir yataktır orası.

 Fakat rablerine karşı gelmekten sakınanlara, Allah katından bir ikram olarak, altından ırmaklar akan cennetler vardır; orada temelli kalacaklardır. Allah katındaki mükâfat iyi kimseler için daha hayırlıdır.’(Ali İmran-196-198)

Allah (cc) bizleri hem dünya hem de ahirette rahmetine erişenlerden eylesin(amin)

ELHAMDULİLLAHİRABBİLALEMİN

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.