MENÜ

ACI GERÇEK

227 defa okunduYorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı
ACI GERÇEK

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Hamd, sena ve övgülerin en güzeli, ezelde ve ebedde var olan, lutfuyla kainatı ve bizleri yaratıp var eden, sayısız nimetlerle ya­şatan ve rahmetiyle doğru yolu gösteren Allah (c.c.)’a mahsustur.

Salat ve selam da, alemlerin Rabbi tarafından sevilen, insan­ların ise tanıyıp, idrak edebilme nisbetince sevebildikleri, efendimiz, önderimiz, rehberimiz,başkomutanımız, Hz. Muhammed Mustafa(SAV)’ya, aline, ashabına ve kendine gelen çağrıya icabet edip ve o yolda gerekeni yapanların üzerine olsun.

İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa eren onlardır. Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın. İşte bunlar için büyük bir azap vardır. Al-i İmran 104-105

İyiliği emretmek ve kötülükten alıkoymanın yolarından biride hatırlatmaktır.

Günümüzde öyle bir ,acı gerçeği var ki oda Müslüman olduğunu söyleyen insanların İslamı gereği gibi bilmemesi ve buda yetmiyormuş gibi bütün aydınlığıyla ortada olan Hak yoldan sapmış bir halde yaşamlarını sürdürme halinde bulunuyorlar. Yaşamış olduğumuz bu dünyanın hiçbir yerinde İslamın emir ve yasakları uygulanmıyor. Gerek yönetim,  gerek ekonomi, gerekse birey ve toplumu  ilgilendiren veyahutta  herhangi bir olayla ilgili toplumların huzur ve refah içersinde yaşaması için gerekli olan kanunlarda olsun Allah (CC) indirdiği kanunlarla İslamın uygulandı yer bulunmamaktadır. Günümüz Müslümanları İslamdan ve yaşantısından o kadar uzaklaştılar ki bırakın bir devlet yönetimi evlerimiz bile İslamın hükümleriyle yaşanmaz bir hal aldı. Bundan sonra her boşluk muhakkak doldurulması gerekli olduğundan bu boşluğu kendi nefsi istek ve menfaatlerine uygun bir hayat alanı ve hükümlerle doldurmaya başladık. Ve bunun sonunda da İslamdan bağları çözülmüş ve bu çözülme ile bozulma baş göstermiştir. Bu ise günahların hayatlarımızda çoğalmasına ve zamanla alışkanlık haline gelen bu olaylar zinciriyle kudurmuşluklarımızda hat safhaları aşar bir hale geldi. Bu gafletten uyanmanın yolu tekrardan başa dönmek yani asrı saadet yıllarına bir dönüp o iman ettiğini söyleyen ve hayatları bir bardağa giren su misali gibi; su nasıl girdiği bardağın şeklini alıyorsa öylece İslama teslim olanlar gibi olmaktadır.
Hani eskiden insanlığın ve komşuluğun birbirinle hakkı nasihatlerin edildiği insanların birbirlerinin hatırlarını sorduğu zaman diliminde annelerimiz kapı önlerini süpürürler ve orta çöpleri toplar hep birlikte onu ortadan kaldırırlardı. İşte bizlerde kendi iç alemimizi ve evimizi temizler ve kırıntılarımızdan kurtulursak böylece herkes temizlenirse ortamda kendiliğinde Medine gibi olur İnşaAllah.

De ki: İşte benim yolum budur; basiret üzere Allah’a davet ediyorum. Ben ve bana uyanlar (işte böyleyiz). Ben Allah’ı tesbih ederim ve ben müşriklerden değilim. Yusuf -108

Rabbim anlamayı nasip etsin hepimize ve sonrasında bu hal üzere sabit kalmayı. Amin.
Sözümüzün başı olduğu gibi sonu da Alemlerin Rabbine Hamddır.

الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ

Musab YILMAZTüm Yazıları
Yorum Yaz